Exam Reader - Cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlar için çoktan seçmeli sınav/test optik okuma/okutma/okuyucu programı/uygulaması

Öğretmenlerin çoktan seçmeli sınavların cevap anahtarlarını kamerası olan iOS (iPhone, iPad), Android ya da Windows WP cep telefonu veya tablet ile okumasını/okutmasını sağlar. Kullandığınız kelime işlemci programı ile hazırlayabileceğiniz cevap anahtarlarını okuyabilir (bir ilk). Öğrencinin işaretleri taşırmasına karşı toleranslıdır. Optik işaret algılamada (OMR) piyasadaki en yüksek başarı oranına sahiptir. 5 sorudan 200 soru veya daha fazlasını rahatça okuma yapabilir. Hem yatay hem dikey anahtar okuyabilir (yine bir ilk).


...

Exam Reader - Cloud

Bu uygulama ile sınıflarınızı, öğrencilerinizi, sınavlarınızı ve sonuçlarını yönetebilirsiniz. Size öğrencileriniz ve sınavlarınız hakkında akıllı raporlar sunar.

Sayfaya Git
  • rapor1
  • rapor2
  • sinif listesi
  • sinavlar
  • sinavlar2
  • sonuclar
  • siniflar
  • ogrenciler

Program Ayarlarının Açıklamaları

Soru Sayısı: Okutulmak istenen kağıt üzerindeki soru adedi ile aynı değere getirilmesi gerekiyor.

Seçenek Sayısı: Okutulmak istenen kağıt üzerindeki seçenek adedi ile aynı değere getirilmesi gerekiyor.

Seçenek Yönü: Okutulmak istenen kağıt üzerindeki seçenek yönü ile aynı değere getirilmesi gerekiyor.

Odak Düzelt: Okumalarda titreme ve fluluk varsa, programın bunları düzeltmesi için bu seçeneği açabilirsiniz. Not: Okuma hızını bir parça azaltır.

Çözünürlüğü Yükselt: Genelde 100 ve daha büyük sorulu anahtarların okumalarında sorun yaşıyorsanız, bu seçeneği açmayı deneyebilirsiniz. Not: Okuma hızını azaltır.

Gece Modu: Lamba ışığı altında okuma yapıyorsanız ve kağıt üzerinde ışık parlaması oluyorsa, bu seçeneği açarak parlamaların azaltılmasını ve daha doğru okumalar yapılmasını sağlayabilirsiniz. Not: Okuma hızını bir parça azaltır. Not2: Gece okumalarında akrobat bir masa lambası kullanılması ve ışığın kağıt üzerinde parlama yapmayacak şekilde ayarlanmasını tavsiye ederim. Lambanın önüne parşomen kağıdı konarak filtrelemede yapılabilir.

Kopuk Çizgi düzelt: Anahtar üzerindeki çizgilerde deformasyon (katlama, kopukluk..vb) olmaması programın okuma yapabilmesi için gereklidir. Eğer seçeneklerin çevresindeki karelerde ufak bazı kopukluklar varsa, bu seçeneği açarak programın bunları düzeltmesini isteyebilirsiniz. Not: Okuma hızını bir parça azaltır.

Çoklu Cevap: Sınavda birden fazla seçenek doğru olabiliyorsa, bu ayarı açmanız gerekmektedir.

Otomatik Resim: Bu seçeneği açarsanız, program kendi kamera ekranında anahtar çevresindeki köşegenleri algıladığında resmi otomatik olarak kendisi çeker. Not: Hafıza ve işlemci kullanımını arttırır.

Telefonun kamera yazılımını kullan: Bu seçeneği açarsanız, program kendi kamera ekranı yerine telefonun kamera uygulaması ile resim çekimi yapacaktır.

Çekim yerime dosyadan seç: Bu seçeneği açarsanız, program kamera ile çekim yerine sizin dosyalardan resmi seçmenizi isteyerek işlemlerine devam edecektir.

X yanlış X doğru götürür: Bu seçeneği açar ve değerlerini girerseniz, program değerlendirmelerde neti hesaplarken buna da dikkat edecektir. Mesela 1 yanlış 0.25 doğru götürsün gibi küsüratlı ayar da yapabilirsiniz.

Sağdan sola dil: Cevap anahtarı Arapça gibi sağdan sola bir dil ile basıldıysa, bu seçeneği açmanız gerekiyor.

...

Cevap Anahtarı Üretici

5 - 200 arasında bir değer girmelisiniz
2 - 7 arasında bir değer girmelisiniz
Dikey seçenek yönü sadece 30 ya da daha az soru sayısı için çalışır
dönen rakamları soldan sağa doğru yazın

Programın temel kullanımını gösteren videoyu izlemenizde fayda var. Bu şekilde özelliklerini de görebileceksiniz.


Bulut uygulamasının MEB E-okul ile entegrasyon özelliği vardır. Bu sayede mobilden buluta aktarılan sınav sonuçları E-okul sistemine otomatik olarak aktarılabilmektedir. Şu anda bunu yapabilen tek uygulamadır.


Kurumsal kullanıcılar sınav dağıtabilir. Bu sınavları öğrenciler kendileri okutup sınava giren kişiler arasındaki derecelerini kendileri görebilirler.


Şimdi bulut uygulamadan online test oluşturma ve yayınlama imkanı da eklendi.


Bir kullanıcımızın hazırladığı detaylı kullanım filmi. Kendisine teşekkür ediyoruz.


Program ücretsiz değildir. Deneyip beğenirseniz satın alabilmeniz için ücretsiz kredi yüklemesiyle gelir. Çeşitli satınalma seçenekleri vardır. Bunlar içinde en pahalı olan senelik sınırsız bireysel kullanımdır ve ücreti 7 dolardır.